Ryby są klejnotem każdego oczka wodnego. Ich piękne kolory dodają blasku Twojej podwórkowej oazie, a Ty, Twoje dzieci i goście zachwycicie się obserwowaniem ich, pływających pośród roślin. Ryby, takie jak koi i złote rybki, wymagają niewiele więcej niż pożywienie i schronienie. Czytając dalej, dowiesz się, jak prawidłowo opiekować się swoimi wodnymi przyjaciółmi!

Zanim włożysz ryby do oczka wodnego

Zaaklimatyzuj swoje ryby w nowej wodzie, wkładając je (oczywiście z wodą ze starego zbiornika) do akwarium i stopniowo dolewając trochę wody z oczka. Rób to tak długo, jak to możliwe – aż wiadro będzie pełne. Następnie możesz przenieść ryby do swojego oczka wodnego.

Twoje oczko wodne musi być wystarczająco głębokie nie tylko po to, aby pomieścić ryby, ale także, aby temperatura wody nie zmieniała się zbyt szybko i pozostawała chłodniejsza latem. Ryby są zimnokrwiste i bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.

Większa powierzchnia stawu, to także więcej miejsca do składania jaj i możliwość rozmnażania rybek. Podczas budowania oczka dobrze jest dodać kamienie, pod którymi ryby mogą się ukryć, a jeśli używasz wody z kranu do napełnienia zbiornika, pamiętaj, aby uzdatnić wodę.

Staw z rybami bez pompy lub filtra – czy to możliwe?

Oczywiście jest to możliwe, jednak pamiętaj, że Twoje ryby potrzebują tlenu, żeby przeżyć. Odpowiedni poziom tlenu możesz im zapewnić dodając do oczka rośliny dotleniające. Dobrym rozwiązaniem może być również wodospad. Utrzymanie w czystości zbiornika niewyposażonego w pompę i filtr będzie również wymagało od Ciebie większego wysiłku. Czeka Cię ręczne oczyszczanie i spuszczanie wody, a to wymaga czasu i cierpliwości. Między innymi z tych powodów, rozwiązanie takie jest dobre tylko przy zbiornikach mniejszych rozmiarów.

Jeśli marzy Ci się większe oczko wodne w ogrodzie, powinieneś zainwestować w odpowiednie akcesoria. Jeśli nie masz za bardzo czasu biegać po sklepach, sprawdź oferty w internecie, np. w sklepie https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne znajdziesz wszystko do oczka wodnego, a także akwariów słodko- i słonowodnych.

Jak często należy karmić rybki?

Większość szczęśliwych posiadaczy oczek wodnych karmi swoje rybki podczas ciepłych miesięcy, dwa razy dziennie. Jeśli jednak zdarzy Ci się przegapić jedno czy dwa karmienia — spokojnie — nie wpadaj w panikę. Twoje ryby nie będą miały nic przeciwko chwilowej diecie i chętnie zaspokoją swój apetyt wodną roślinnością i owadami. Idealna ilość pokarmu, którą powinieneś podawać swoim rybkom, to taka, która zniknie w ciągu 5 minut od jego wrzucenia. Pamiętaj! Jeśli przekarmisz rybki, zanieczyścisz wodę, a tym samym im zaszkodzisz.

Ogólna opieka i utrzymanie – ostatnie wskazówki

W czasie upałów poziom tlenu w wodzie spada, więc bądź bardzo ostrożny, jeśli planujesz wyłączyć pompę. Poziom tlenu spada również podczas burzy, warto więc kontrolować prognozy i mieć pewność, że pompa jest włączona, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.

Rośliny dotleniające są niezbędne w każdym oczku. Przygotuj je przed wprowadzeniem ryb i upewnij się, że żadne z nich nie są toksyczne. Lilie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ dobrze pokrywają powierzchnię stawu, zapewniając rybom cień i schronienie. Nie używaj też insektycydów ani herbicydów w pobliżu wody – nawet niewielka ilość może przedostać się do oczka wodnego i zatruć Twoje ryby.

Raki to także dobry zakup, ponieważ pomagają utrzymać dno w czystości i jedzą glony. Pamiętaj, że powinny mieć zapewnione schronienia pod skałami i roślinami na dnie. Jeśli masz problemy z ptakami drapieżnymi jedzącymi Twoje ryby, możesz przykryć staw siecią, która również będzie wyłapywać wszelkie liście, zanim wpadną do wody.