Depilacja to bardzo popularny wśród kobiet zabieg kosmetyczny, który polega na usunięciu zbędnego owłosienia z wybranych partii ciała. Jedne z nas wybierają depilację woskiem, drugie pastą cukrową, a inne korzystają z nowoczesnych metod laserem. Jest wiele sposobów depilacji – poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Wybór metody usuwania owłosienia zależy od indywidualnych upodobań, progu bólu, ale także czasu i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że musi być ona dostosowana także do rodzaju i potrzeb Twojej skóry. Sprawdź, która metoda depilacji jest dla Ciebie najlepsza.

Cukrowa pasta do depilacji

Pasta cukrowa cieszy się dużą popularnością ze względu na naturalność, komfort i łatwość zabiegu oraz bezproblemowość w usuwaniu jej z ciała. Jest polecana paniom o wrażliwej skórze i niskim progu bólu, a także do usuwania tzw. „wąsika”.

Można kupić gotową pastę do depilacji albo przygotować ją samodzielnie w domu. Wystarczy połączyć szklankę cukru, 1/4 szklankę miodu i sok z połowy cytryny. Miksturę trzeba podgrzać, by uzyskać jednolitą masę, potem wystudzić – i domowa pasta do depilacji gotowa!

Depilacja woskiem

To chyba najpopularniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia z ciała. Musisz jedynie skompletować niezbędne akcesoria – jak m.in. paski do depilacji woskiem czy podgrzewacz. Dla wielu pań jest to dość bolesna metoda, dlatego zainwestuj także w balsam po goleniu, by złagodzić podrażnienia i zapewnić skórze ukojenie. Jednak efekty utrzymują się nawet do 4-5 tygodni, co jest dużą zaletą tej techniki.

To zabieg, w którym wosk podgrzewamy w specjalnym urządzeniu. Ciepły nakładamy szpatułką na wybrany fragment ciała, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Teraz czas na paski do depilacji – przykładamy je, by po chwili, energicznym i zdecydowanym ruchem, zerwać je pod włos.

Depilacja laserowa

Wiele pań stawia też na profesjonalne zabiegi depilacji laserowej. To jedyna metoda, która zapewnia trwałe usunięcie owłosienia z wybranych partii ciała. Laser działa na barwnik, na melaninę, a w rezultacie po prostu niszczy cebulkę włosa. Włos obumiera i wypada. Zabiegi trzeba jednak wykonywać regularnie, by uzyskać trwałe efekty. Zwykle w zależności od stopnia owłosienia poleca się od trzech do siedmiu sesji.

Jednym z minusów tej metody jest też cena zabiegu. Jej plusem jest z kolei skuteczność oraz fakt, że można ją z powodzeniem wykonać na całym ciele. Wiele innych metod niekoniecznie i trzeba je dobierać do danej części ciała. Na przykład wosk nie jest polecany do okolic bikini, z kolei na duże partie ciała – jak ramiona czy nogi – odpowiednia będzie depilacja maszynką, woskiem czy kremem albo pastą.