Shenzhen jest najlepszym przykładem tempa rozwoju Chin w ostatnich dziesięcioleciach. Jego szybka transformacja jest nie tylko odzwierciedleniem dobrej sytuacji gospodarczej kraju w ostatnich dziesięcioleciach, ale także świadczy o wyraźnym postępie chińskiego społeczeństwa.

Shenzhen, mała wioska rybacka

Niegdyś wioska rybacka, a obecnie miasto technologiczne, Shenzhen pokazuje światu nie tylko swoją potęgę gospodarczą, z najwyższym w kraju odsetkiem milionerów, ale także zdolność mieszkańców do zaakceptowania różnych zwyczajów wszystkich, którzy przyjeżdżają do Chin. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych kulturowo dużych miast Chin.

Początki Shenzhen sięgają małej wioski położonej nad rzeką Perłową w starożytnym okręgu Bao’an. Historię tej miejscowości doskonale przytoczył już serwis informacyjny newsinfo.pl. Jak tam czytamy, to wioska miała słabo rozwiniętą infrastrukturę, a jej gospodarka była niemal całkowicie uzależniona od rybołówstwa i rolnictwa.

Początek transformacji wiąże się z budową linii kolejowej Kowloon-Canton, z przystankiem w Shenzhen. Stacja Luohu, jak nazywa się stacja miejska, stała się bramą łączącą Chiny kontynentalne z Hongkongiem. Dzięki niemu miasto zaczęło się rozwijać w szybkim tempie. Powstały pierwsze ulice handlowe, targowiska i inne obiekty przemysłowe.  Wszystko to sprawiło, że rolnictwo i rybołówstwo przestały być głównym źródłem dochodów. W rezultacie miasto stało się jedną z wiodących, jeśli nie najważniejszą, potęgą Chin.

Shenzhen, miasto technologii

W ostatnich dziesięcioleciach Shenzhen rozwinęło się dzięki programom reform wprowadzonym przez rząd chiński. Odkąd miasto stało się pierwszą w kraju specjalną strefą ekonomiczną, nastąpił w nim bezprecedensowy rozwój gospodarczy, przemysłowy, urbanistyczny i kulturalny.

Obecnie jest to jedno z najbardziej rozwijających się miast w Chinach. Nie pozostało nic z tych nieutwardzonych dróg ani ze starych chat z błota, które dawały schronienie rodzinom w tej dawnej wiosce rybackiej. Dziś możemy spacerować po szerokich, wybrukowanych alejach, podziwiać ogromne drapacze chmur i poruszać się po mieście, korzystając z jednej z najbardziej wydajnych na świecie sieci transportu miejskiego, w większości elektrycznego.

Miasto oferuje również idylliczne warunki do życia, nie tylko ze względu na łagodne temperatury panujące przez cały rok. Shenzhen posiada najnowocześniejsze szpitale, wspaniałe obiekty sportowe i system edukacji, który jest głównym celem inwestycji gospodarczych miasta, aby stworzyć specjalistów na przyszłość. Obecnie liczba mieszkańców Shenzhen wynosi ponad 12 milionów. Wzrost ten jest spowodowany napływem pracowników z całych Chin, a nawet z innych krajów, oraz dużą liczbą firm, które decydują się przenieść tam swoje siedziby. Żadne miasto w historii nie rozwijało się tak szybko jak to megalopolis.

Nie należy również zapominać o jego wpływie na technologię, ponieważ jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie miast na świecie. Miasto jest gotowe pomieścić wszystko, co jest potrzebne do wytwarzania produktów, bez konieczności szukania części lub fachowców poza miastem. Dlatego też stało się ono doskonałym miejscem dla dużych firm, takich jak Tencent, ZTE i Huawei.