Złota rybka, inaczej welonka to odmiana karasia ozdobnego. Często kojarzona jest z akwarium w kształcie kuli. Ma to związek z tym, że pracownicy sklepów zoologicznych często doradzają takie rozwiązanie. Jednak akwarium kula nie nadaje się dla żadnych ryb a tym bardziej dla złotych rybek, które dorastają do nawet 30-35 cm. Potrzebują zatem sporego akwarium. Welonki to ryby długowieczne. W warunkach akwariowych mogą żyć nawet 20 lat. Najładniejszy wygląd mają w wieku 3-7 lat.

Jak zapewnić odpowiednie warunki złotej rybce?

Złote rybki są dość duże. Dlatego też potrzebują przestrzeni do pływania. Minimalna pojemność akwarium to 80 litrów. Oczywiście im większe akwarium, tym więcej welonek możemy mieć. W takim 80 litrowym akwarium nie powinniśmy mieć więcej niż 3-5 złotych rybek. Tutaj wszystko zależy od wymiarów akwarium. Lepiej jest kupić dłuższe i niższe akwarium, w którym ryby będą miały więcej miejsca do pływania. Welonki są spokojnymi rybami dlatego też mogą być trzymane w akwarium wielogatunkowym. W tym wypadku musimy oddzielać ewentualny narybek, gdyż złota rybka może przez przypadek połknąć młode. W akwarium najważniejszy jest wydajny filtr o dużej mocy, gdyż złote rybki szybko brudzą wodę. Filtr powinien być dobrany do wielkości akwarium. Warto wybrać ten z lepszej firmy. Dzięki temu mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat.

Zadbaj o oświetlenie

Dobre oświetlenie jest również ważne, gdyż pod wpływem światła poprawia się koloryt ryb. Światło jest również niezbędne dla roślin, które nie tylko są dekoracją, ale również odpowiadają za utrzymanie równowagi biologicznej. Warto wybrać rośliny, które dobrze się ukorzeniają. Wtedy welonki nie powinny ich wyrwać. Jako podłoże dobrze sprawdzi się żwirek o drobnej granulacji do 6 mm. Ułatwi to ukorzenianie roślin. Pod żwirek możemy zastosować nawóz do roślin. Optymalna wysokość podłoża to około 5 cm.

Przygotuj akwarium w najmniejszym szczególe

Po nasypaniu podłoża i posadzeniu roślin zalewamy akwarium wodą, a następnie czekamy około 2 tygodnie zanim wpuścimy rybki. W tym czasie zbiornik dojrzeje. Dojrzewanie akwarium to czas, w którym rozwijają się bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej. Rozkładają one produkty przemiany materii na składniki, które następnie mogą przyswoić rośliny. Odczekanie dwóch tygodni jest szczególnie ważne w przypadku welonek, gdyż ze względu na ich wielkość produkują wiele odchodów. Bez odpowiedniej liczby bakterii w wodzie będzie zbyt duże stężenie szkodliwych substancji. Przez to ryby mogą chorować, a z czasem doprowadzi to do ich śmierci.

Ważne jest też to, żeby wpuszczać ryby partiami. Jeśli przykładowo chcemy mieć 5-6 złotych rybek, to najpierw kupmy 3, a po kilku dniach kolejne. Co do zakupu, to wielu miłośników rybek w akwarium kupuje złote rybki ze sklepu z Łomży. Na stronie lomzainfo.pl możecie dowiedzieć się, dlaczego złote rybki stamtąd są naprawdę wyjątkowe. Pamiętajmy, że co miesiąc powinniśmy podmieniać część wody na świeżą. Jednorazowo wymieniamy 20% wody. Najlepiej odessać wodę z dna za pomocą wężyka. W ten sposób wraz z wodą pozbędziemy się zalegających na dnie resztek pokarmu.

Jak karmić złote rybki?

Złote rybki możemy karmić zwykłą karmą dla ryb akwariowych. Pokarm dla złotych rybek również będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż zawiera on substancje poprawiające koloryt. Może on być w formie płatków lub pałeczek. Welonki karmimy raz lub dwa razy dziennie. Najważniejsze jest to, żeby karmić ryby o stałej porze. Na czas karmienia wyłączamy filtr.